| Projector |
|---|
| Number of colours | 1.073 billion colours |
| Projector native resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Projection distance (wide) | 1.5 - 9.4 m |
| Projection distance (tele) | 2.5 - 15.1 m |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Screen size compatibility | 1270 - 7620 mm (50 - 300") |
| Contrast ratio (typical) | 2500000:1 |
| Zoom ratio | 1.6:1 |
| Projector brightness (economic mode) | 4200 ANSI lumens |
| Matrix size | 1.93 cm (0.76") |
| Keystone correction, vertical | ± 45° |
| Keystone correction, horizontal | ± 30° |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 6000 ANSI lumens |
| Lamps |
|---|
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Light source |
|---|
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Lens system |
|---|
| Zoom ratio | 1.6:1 |
| Focal length range | 24.02 - 38.24 mm |
| Aperture range (F-F) | 1.7 - 2.3 |
| Horizontal lens shift range | -30 - 30% |
| Vertical lens shift range | -67 - 67% |
| Video |
|---|
| Full HD | No |
| Audio |
|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Ports & interfaces |
|---|
| VGA (D-Sub) ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Audio (L/R) in | 3 |
| Audio (L/R) out | 1 |
| Serial interface type | RS-232 |
| RS-232 ports | 1 |
| DVI port | Yes |
| BNC input ports | 1 |
| Network |
|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Sound emission |
|---|
| Noise level | 34 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Technical details |
|---|
| Product colour | White |
| Products per pallet | 6 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 3.51 m |
| Products per pallet layer (UK) | 1 pc(s) |
| Products per pallet layer | 1 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 6 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 3.51 m |
| Performance |
|---|
| Market positioning | Presentation |
| Password protection | Yes |
| Noise level | 34 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Features |
|---|
| Password protection | Yes |
| Noise level | 34 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Country of origin | China |
| Multimedia |
|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design |
|---|
| Market positioning | Presentation |
| Product type | Large venue projector |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Placement | Desktop, Ceiling |
| Power |
|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 454 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (PowerSave) | 313 W |
| Packaging data |
|---|
| Package width | 325 mm |
| Package depth | 780 mm |
| Package height | 750 mm |
| Package weight | 30.22 g |
| Security |
|---|
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Operational conditions |
|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions |
|---|
| Package width | 325 mm |
| Package depth | 780 mm |
| Package height | 750 mm |
| Weight | 20 kg |
| Width | 586 mm |
| Depth | 492 mm |
| Height | 211 mm |
| Package weight | 30.22 g |
| Packaging content |
|---|
| Remote control included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Logistics data |
|---|
| Products per pallet | 6 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 3.51 m |
| Products per pallet layer (UK) | 1 pc(s) |
| Products per pallet layer | 1 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 6 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 3.51 m |
| Other features |
|---|
| RS-232 ports | 1 |