Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £533.94 | ||
| Amazon | New | £615.99 | ||
| Amazon | New | £399.99 | ||
| Amazon | New | £509.99 | ||
| Amazon | New | £524.00 | ||
| Amazon | New | £510.13 | ||
| Amazon | New | £523.90 | ||
| Amazon | New | £399.99 | ||
| Amazon | New | £509.99 | ||
| Amazon | New | £599.00 | ||
| Amazon | New | £630.87 | ||
| Amazon | New | £600.00 | ||
| Amazon | New | £519.99 | ||
| Amazon | New | £524.99 |
Reasons To Buy
Legal Statement
Complies with The UK Product Security and Telecommunications Infrastructure (Product Security) requirements. Epson will provide security updates for 7 years from purchase
Description
Supersize your content in the office and at home in style on a 332 inch display with this Full HD projector. Get up and running quickly with this hassle-free model that’s designed for easy installation. Featuring 3LCD technology and 3,500 lumens of brightness, movies will be as the director intended with a bright and clear display. So sit back and enjoy 18 years' worth of entertainment thanks to its long lamp light source.
Bigger is better
Whether you’re watching your favourite film or delivering a presentation, this projector can achieve an impressive 332 inch display. It's great quality too, with 3LCD technology that makes the display up to three times brighter than competitor products¹. In addition to its bright and vivid colours, the 16,000:1 contrast ratio produces defined shadows and deep blacks. From family and friends to business colleagues and clients, it's sure to get everyone’s attention.
High-quality, bright images
Even in bright rooms, this powerful yet affordable Full HD projector delivers exceptionally bright yet colourful images with clear details. It's all thanks to 3LCD technology, which produces an equally high White and Colour Light Output of 3,500 lumens.
Long-lasting solution
Looking for a long-term, hassle-free and affordable solution for your projection needs? This model's long-lasting lamp light source provideds you with 18 years' worth of entertainment².
Stress-free set-up
Here’s a projector that’s designed with portability and quick set up in mind. The carry case makes it easy to move from room to room, and you can quickly position the image with keystone correction and access content simply with the HDMI inputs.
Specifications
| Projector | |
|---|---|
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Projector native resolution | 1080p (1920x1080) |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Projection distance | 1.62 - 1.95 m |
| Contrast ratio (typical) | 16000:1 |
| Zoom ratio | 1.2:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Vertical scan range | 192 - 240 Hz |
| Projector brightness (economic mode) | 2300 ANSI lumens |
| Matrix type | 3-panel (p-Si TFT active) |
| Matrix size | 1.55 cm (0.61") |
| Keystone correction, vertical | -30 - 30° |
| Keystone correction, horizontal | -30 - 30° |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 3500 ANSI lumens |
| Zoom type | Manual |
| Lamps | |
| Lamp type | UHE |
| Lamp power | 210 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 6000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 12000 h |
| Light source | |
| Lamp type | UHE |
| Lamp power | 210 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 6000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 12000 h |
| Lens system | |
| Zoom ratio | 1.2:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Focus | Manual |
| Focal length range | 16.9 - 20.28 mm |
| Aperture range (F-F) | 1.49 - 1.72 |
| Throw ratio | 1.22 - 1.47:1 |
| Zoom type | Manual |
| Scanning frequency | |
| Vertical scan range | 192 - 240 Hz |
| Video | |
| Video processing | 10 bit |
| Video colour modes | Blackboard, Cinema, Dynamic, Presentation, sRGB |
| Analog signal format system | NTSC, NTSC 4.43, PAL, PAL 60, PAL M, PAL N, SECAM |
| Full HD | Yes |
| 3D | No |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 2 W |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Audio (L/R) in | 1 |
| DVI port | No |
| Network | |
| Smart TV | No |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Sound emission | |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Lamp power | 210 W |
| Products per pallet | 78 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 117 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| USB display function | 2 in 1: Image / Mouse |
| Performance | |
| Market positioning | Home cinema |
| Password protection | Yes |
| Vertical scan range | 192 - 240 Hz |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Features | |
| Password protection | Yes |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Country of origin | Philippines |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 2 W |
| Design | |
| Market positioning | Home cinema |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Placement | Ceiling, Desktop |
| Power | |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 327 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (economy mode) | 225 W |
| Packaging data | |
| Package width | 355 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 4.13 kg |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Software | |
| Bundled software | Inhalt DIY-App, EasyMP Multi PC Projection, Epson Projektor Management, Epson Projektor Professional Tool |
| Supplier features | |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 355 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Package height | 160 mm |
| Weight | 2.7 kg |
| Width | 302 mm |
| Depth | 252 mm |
| Height | 92 mm |
| Package weight | 4.13 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC, VGA |
| Bundled software | Inhalt DIY-App, EasyMP Multi PC Projection, Epson Projektor Management, Epson Projektor Professional Tool |
| WLAN adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 78 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 117 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Other features | |
| Power consumption (economy mode) | 225 W |