Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
SINGLEPBLACK16XXLDURABR.ULTRINK View on Xvantage |
235M191 | |||
|
BLACK 16XXL DURABRITE ULTRA INK View on Webshop |
C13T16814012 | |||
|
16XXL - XL - sort - original - b |
305840 | |||
| Ingram Micro CS |
SINGLEPBLACK16XXLDURABR.ULTRINK |
235M191 | |||
|
16XXL - XL - black - original - ink cartridge |
STD10070850 | |||
|
Ink Cartridges, DURABrite" Ultra, 16XXL, Pen and crossword, Singlepack, 1 x 21.6 ml Black, High, XXL View on InTouch |
4108565 | |||
|
T1681 16XXL BLACKPen & Crossword 1000 PAGES |
EPST16814012 | |||
|
16XXL INK CARTRIDGE XHY BLK |
EP62508 | |||
|
16XXL INK CARTRIDGE XHY BLK |
EP62508 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | 5806 hours ago | £32.99 | |
| Amazon | New | £44.87 | ||
| Amazon | New | £38.48 | ||
| Amazon | New | £41.24 | ||
| Amazon | New | £45.49 |
Related Products
Description
Compatible Printers: Epson WorkForce WF-2760 DWF, Epson WorkForce WF-2660 DWF
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T16814012 |
| Black ink volume | 21.6 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Black ink page yield | 1000 pages |
| Certification | CE |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Extra (Super) High Yield |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | - WorkForce WF-2760DWF - WorkForce WF-2660DWF |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Extra (Super) High Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 272 pc(s) |
| Products per pallet layer | 272 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 2720 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2 m |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946627960 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 140 mm |
| Package weight | 40 g |
| Package width | 94 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 30 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 140 mm |
| Package weight | 40 g |
| Package width | 94 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 30 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 2720 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Indonesia |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 60 cm |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Products per pallet | 2720 pc(s) |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 272 pc(s) |
| Products per pallet layer | 272 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 2720 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2 m |
| Other features | |
| Country of origin | Indonesia |