Elo Touch Solutions I-Series 2.0 Snapdragon APQ8053 39.6 cm (15.6") 1920 x 1080 pixels Touchscreen All-in-One tablet PC 3 GB DDR3L-SDRAM 32 GB SSD Android 7.1 Wi-Fi 5 (802.11ac) Black
- Brand: Elo Touch Solutions
- Category:
- SKU: E611296
- EAN: 0843173101248 0815335028168
Offer details
Trade Prices
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £1,069.19 | ||
| Amazon | New | £899.25 | ||
| Amazon | New | £859.54 |
Related Products
Description
I-Series for Everything
The Elo I-Series 2.0 offers versatility across environments. From retail and entertainment to corporate offices and signage, the I-Series is an excellent choice to meet the demands of continuous public use.
Features to Match Your Needs
Does black or white match your design? All I-Series 2.0 models are offered in black (standard) or white (built-to-order). Do you need to connect peripherals to your device? How much memory and storage capacity do you need? Standard and Value models are offered in the 10-inch and 15-inch sizes, both providing the same performance and processor. What is the difference? The standard model offers more memory and storage, ports for peripheral mounting to the device, and a webcam.
Power over Ethernet
I-Series 2.0 doesn’t need a power adapter to connect.
The new Power-over-Ethernet (POE) module is an optional accessory you can pair with all I-Series 2.0 Models. All you need is a POE capable network.
Where power drops can be expensive, running low voltage network cables allows for a lower cost solution. POE represents an easy to implement solution for shelf signage and AV applications like conference room schedulers or AV control displays.
EloView
A revolutionary interactive platform connecting hardware and software that is easy to use, quick to deploy and affordable. EloView is a secure management platform for remote content delivery and device management. Whether you need to push new content to a device or simply change the screen brightness, EloView delivers.
EloView is a software-as-a-service (SaaS) platform designed to simplify and automate the configuration and deployment of interactive displays across multiple locations. Use EloView to deliver your marketing content and create attractive, engaging, and educational public-facing interactive experiences.
Virtual GPS via EloView
Often, applications depend upon the GPS location of individual devices to understand what content to display. But GPS may not work indoors and can be expensive to add to a device that spends most of its life fixed to a specific location.
With EloView, you can set the location (latitude/ longitude) of the device remotely allowing the application to sync with the GPS coordinates and run localized content.
Built-to-Last
The I-Series AiO Touchscreen Signage displays deliver the quality and reliability Elo is known for and are backed by our 2-year standard warranty with an optional extension to 4-years. We design and build the complete solution, with touch integrated from the start.
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Detachable display | Yes |
| Screen shape | Flat |
| HD type | Full HD |
| Display number of colours | 262144 colours |
| Panel type | TFT |
| Multi-touch | Yes |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Full HD | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Touch technology | Multi-touch |
| Display brightness | 258 cd/m² |
| Viewing angle, vertical | 170° |
| Viewing angle, horizontal | 170° |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| 3D | No |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Response time | 30 ms |
| Processor | |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor family | Snapdragon |
| Processor model | APQ8053 |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Memory | |
| Internal memory | 3 GB |
| Internal memory type | DDR3L-SDRAM |
| Hard drive | |
| Storage media | SSD |
| Total storage capacity | 32 GB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Total storage capacity | 32 GB |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| SSD capacity | 32 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Audio | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Camera | |
| Built-in camera | Yes |
| Camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Camera HD type | Full HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| eSATA/USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Thunderbolt ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Micro-USB ports quantity | 4 |
| Micro HDMI ports quantity | 1 |
| Technical details | |
| Multi-touch | Yes |
| Product type | All-in-One tablet PC |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Performance | |
| Product type | All-in-One tablet PC |
| Software | |
| Operating system installed | Android 7.1 |
| Power | |
| Power consumption (off) | 0.4 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 13 W |
| Power consumption (standby) | 4.5 W |
| Multimedia | |
| Built-in camera | Yes |
| Camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Camera HD type | Full HD |
| Pen | |
| Pen included | No |
| Weight & dimensions | |
| Width (without stand) | 386.7 mm |
| Height (without stand) | 248.2 mm |
| Weight (without stand) | 1.59 kg |
| Depth (without stand) | 28.3 mm |
| Package width | 470 mm |
| Package depth | 150 mm |
| Package height | 300 mm |
| Package weight | 3.27 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 470 mm |
| Package depth | 150 mm |
| Package height | 300 mm |
| Package weight | 3.27 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Packaging content | |
| Mouse included | No |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| Other features | |
| Detachable display | Yes |
| Viewing angle, vertical | 170° |
| Viewing angle, horizontal | 170° |
| SSD capacity | 32 GB |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Power consumption (typical) | 13 W |
| Power consumption (standby) | 4.5 W |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| 3D | No |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |