Elo Touch Solutions 1715L POS monitor 43.2 cm (17") 1280 x 1024 pixels Touchscreen
- Brand: Elo Touch Solutions
- Category:
- SKU: E719160
- EAN: 7411493185250 0411493185257 36 ...3185257 3609740154133 5711045272325 5712505185827 0741149318525more
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £662.99 | ||
| Amazon | New | £812.34 |
Related Products
Description
IntelliTouch Surface Wave Touch Technology
IntelliTouch surface wave is the optical standard of touch. Its pure glass construction provides superior optical performance and makes it the most scratch-resistant technology available. It's nearly impossible to physically "wear out" this touchscreen. IntelliTouch is widely used in kiosk, gaming, and office automation applications and is available for both flat panel and CRT solutions.
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 43.2 cm (17") |
| Display resolution | 1280 x 1024 pixels |
| Display brightness | 225 cd/m² |
| Viewing angle, vertical | 160° |
| Viewing angle, horizontal | 170° |
| Touchscreen type | Multi-user |
| Touchscreen | Yes |
| Response time | 5 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Features | |
| Product colour | Grey |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Power | |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| Packaging data | |
| Package weight | 9.6 kg |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |