Elite Screens Spectrum projection screen 3.25 m (128") 16:10
- Brand: Elite Screens
- Category:
- SKU: ELECTRIC128NX
- EAN: 6944904402246
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £390.71 |
Description
The Spectrum Series is the best option for a budget Electric/Motorized front projection screen.
Screen Material
- MaxWhite material is durable and easy to clean.
- 180° wide viewing angle with 1.1 gain.
- 4K Ultra HD Ready (on MaxWhite material).
- Standard black masking borders.
- Available in various diagonal sizes and aspect ratios.
- 100" and 125" models available with AcousticPro1080P2 and AcousticPro UHD (Ultra-high definition) acoustic sound transparent material.
Total Control
- Infrared (IR) remote control.
- Detachable 3-way wall switch.
- Built-in 5-12 volt trigger port enables Drop/Rise operation to synchronize with the projector's power cycle.
- 12 Volt Trigger Cable included.
- Low-voltage internal IR Receiver.
- RJ45 input port allows easy integration with 3rd party control systems .
- Optional RF Remote, wireless 5-12 volt trigger, Universal 5-12 volt trigger (for projectors that don't have a trigger output port) and In-wall switch.
Design and Installation
- Durable casing for wall/ceiling installations.
- Includes wood screws and drywall anchors.
- Bubble leveler included.
- Ships fully assembled with 3-prong power connection ready to plug & play.
- Optional in-ceiling trim kit and 6" and 12" L brackets.
Quality and Reliability
- Synchronous motor allows silent operation with extended operational longevity and low power consumption.
- Certified by AMX and CRESTRON.
- Conforms to ANSI/UL STD. 60950-1.
- Certified to CAN/CSA STD. C22.2.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Harmonized System (HS) code | 90106000 |
| Viewable screen height (H) | 172.3 cm |
| Viewable screen width (W) | 2.76 m |
| Diagonal (metric) | 325.1 cm |
| Diagonal | 3.25 m (128") |
| Screen gain | 1.1 |
| Drive type | Motorized |
| Design | |
| Frame type | Folding frame |
| Case colour | White |
| Black drop | 10.2 cm |
| Technical details | |
| Frame type | Folding frame |
| Viewable screen height (H) | 172.3 cm |
| Viewable screen width (W) | 2.76 m |
| Diagonal (metric) | 325.1 cm |
| Diagonal | 3.25 m (128") |
| Screen gain | 1.1 |
| Black drop | 10.2 cm |
| Drive type | Motorized |
| Colour | |
| Case colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 800 mm |
| Height | 1978 mm |
| Width | 3091 mm |
| Weight | 1.16 kg |
| Projector | |
| Diagonal | 3.25 m (128") |
| Packaging data | |
| Remote control included | Yes |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 90106000 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 90106000 |