Elgato Game Capture HD60 X video capturing device USB 2.0
- Brand: Elgato
- Category:
- SKU: 10GBE9901
- EAN: 0840006656777
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £158.32 | ||
| Amazon | New | £168.80 | ||
| Amazon | New | £153.99 | ||
| Amazon | New | £170.29 | ||
| Amazon | New | £188.02 | ||
| Amazon | New | £154.99 | ||
| Amazon | New | £188.50 | ||
| Amazon | New | £186.04 | ||
| Amazon | New | £181.37 | ||
| Amazon | New | £178.06 | ||
| Amazon | New | £158.32 | ||
| Amazon | New | £169.34 | ||
| Amazon | New | £181.39 | ||
| Amazon | New | £186.69 | ||
| Amazon | New | £178.98 | ||
| Amazon | New | £157.53 | ||
| Amazon | New | £159.38 | ||
| Amazon | New | £176.35 | ||
| Amazon | New | £179.92 | ||
| Amazon | New | £189.00 |
Reasons To Buy

PLUG AND PLAY
HD60 X connects to your console and sends raw video to both your gaming screen and streaming PC. Setup is a breeze. HDMI and USB-C cable included.
POWERFUL PASSTHROUGH
Play your favorite titles as intended with up to 4K60 HDR10 passthrough. Or enjoy high frame rates when gaming in 1440p120 or 1080p240.

VRR GAMEPLAY
Variable Refresh Rate is one of the greatest technologies to hit screens and consoles. HD60 X gets out of your way for next-gen gaming without lag or screen tearing.
Description
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Internal | No |
| Host interface | USB 2.0 |
| Capturing from | Game console |
| Product colour | Black |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Technical details | |
| Package type | Box |
| Internal | No |
| Host interface | USB 2.0 |
| Capturing from | Game console |
| Product colour | Black |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Video | |
| Supported video modes | 480p, 576p, 720p, 1080i, 1080p, 1440p, 2160p |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| USB port | Yes |
| Power | |
| Power supply type | USB |
| Weight & dimensions | |
| Width | 112 mm |
| Depth | 72 mm |
| Height | 18 mm |
| Weight | 91 g |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Cables included | HDMI, USB Type-C to USB Type-A |