Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
Stereo Headset & Microphone - Full Ear - USB |
DH-660-USB |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £16.99 |
Description
Yes that`s right! The new DH-660-USB from Dynamode is a full Skype(r) compatible USB powered Stereo Headphone with adjustable boom microphone.
Simply plug the DH-660-USB into any USB port on a laptop or PC and enjoy rich, high-quality sound and is perfect for almost any application such as:-
Games
Call Centres
VoIP Telephony
Distance Learning
Digital Music Playback
The DH-660-USB now comes with a new in-line remote control to allow full adjustment of common audio functions without touching your computer.
Rounding off this feature packed product is a comfortable over-the-head design with fully adjustable boom microphone.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Headset type | Binaural |
| Technical details | |
| Headset type | Binaural |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Headphones | |
| Headphone sensitivity | 105 dB |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone sensitivity | -58 dB |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 332 g |