Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £59.13 | ||
| Amazon | New | £120.68 | ||
| Amazon | New | £63.17 | ||
| Amazon | New | £59.59 | ||
| Amazon | New | £61.82 | ||
| Amazon | New | £56.85 | ||
| Amazon | New | £56.85 | ||
| Amazon | New | £118.51 | ||
| Amazon | New | £65.17 |
Related Products
Description
There’s double protection for your 15-17.3" device in the lockable notebook compartment: with surrounding High-Density Foam (HDF) padding and reliable fastening thanks to the elastic securing strap. The roomy main compartment offers plenty of space for papers or anything else you need to carry. Thanks to a compartment for tablets measuring up to 10.5" and a strap to transport your headphones with care, your mobile companions are perfectly safe. The spacious front pocket helps you keep things organised with its functional division into compartments for a smartphone, power bank, pens and other items. Water bottles and umbrellas can be stored in the exterior pockets, saving space inside the backpack. The ergonomic back padding, comfortable shoulder strap and trolley fastening trap on the back side ensure comfort as you transport the bag to work, university or for more extensive travel.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Interior pockets | Cell phone pocket, Pen pocket |
| Coloration | Monochromatic |
| Notebook compartment | Yes |
| Tablet compartment | Yes |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Recycled material | Yes |
| Product main colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 330 mm |
| Weight | 760 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 420 x 40 x 295 mm |
| Height | 500 mm |
| Depth | 170 mm |
| Volume | 23 L |
| Technical details | |
| Recycled material | Yes |
| Product main colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 42029291 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 42029291 |