| Video |
|---|
| Video formats supported | M-JPEG |
| Resolution at capture speed | 640x480@30fps, 1280x720@30fps, 1920x1080@30fps, 2595x1944@15fps |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 2592 x 1944 pixels |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Still image |
|---|
| Auto focus | Yes |
| Image sensor |
|---|
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 25.4 / 4 mm (1 / 4") |
| Lens system |
|---|
| Focus adjustment | Auto |
| Lens | 2.7 mm |
| Camera |
|---|
| Interface | USB 2.0 |
| Built-in flash | No |
| White balance | Auto |
| Plug and Play | Yes |
| Mounting type | Stand |
| Product colour | Black |
| Built-in microphone | Yes |
| Power |
|---|
| USB powered | Yes |
| Operating voltage | 5 V |
| Performance |
|---|
| Camera HD type | Full HD |
| Focus adjustment | Auto |
| White balance | Auto |
| Video formats supported | M-JPEG |
| Plug and Play | Yes |
| Operating voltage | 5 V |
| Noise reduction | Yes |
| Auto focus | Yes |
| Resolution at capture speed | 640x480@30fps, 1280x720@30fps, 1920x1080@30fps, 2595x1944@15fps |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 2592 x 1944 pixels |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Privacy camera | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 60% |
| Design |
|---|
| Housing material | Plastic |
| Sensor type | CMOS |
| Interface | USB 2.0 |
| Built-in flash | No |
| USB powered | Yes |
| Optical sensor size | 25.4 / 4 mm (1 / 4") |
| Mounting type | Stand |
| LED indicators | No |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.5 m |
| Built-in microphone | Yes |
| Country of origin | China |
| Software |
|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Operational conditions |
|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 60% |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 77 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 33 mm |
| Weight | 101 g |
| Packaging data |
|---|
| Quantity | 1 |
| Package width | 53 mm |
| Package height | 116 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package weight | 102 g |
| Quick installation guide | Yes |
| Tripod included | No |
| Packaging content |
|---|
| Quick installation guide | Yes |
| Tripod included | No |
| Technical details |
|---|
| Housing material | Plastic |
| Quantity | 1 |
| Viewing angle | 72° |
| Noise reduction | Yes |
| LED indicators | No |
| Connector(s) | USB-A |
| Cable length | 1.5 m |
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |
| Microphone |
|---|
| Built-in microphone | Yes |
| Logistics data |
|---|
| Master (outer) case width | 290 mm |
| Master (outer) case length | 470 mm |
| Master (outer) case height | 480 mm |
| Master (outer) case gross weight | 11 kg |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |
| Other features |
|---|
| Country of origin | China |
| Viewing angle | 72° |
| USB powered | Yes |
| Connector(s) | USB-A |
| Lens | 2.7 mm |