Cisco Meraki MG21 Cellular network gateway
- Brand: Cisco
- Category:
- SKU: MG21-HW-WW
- EAN: 0810979016632
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
Meraki MG21 Cellular Gateway Worldwide |
MG21-HW-WW | |||
|
Merki Mg21 Cellulr Nework |
MG21-HW-WW | |||
|
Meraki MG21 Cellular network gateway |
MG21-HW-WW | |||
|
MERAKI MG21 CELLULAR GATEWAY View on Xvantage |
677SX25 | |||
|
MERAKI MG21 CELLULAR GATEWAY - View on Xvantage |
CJ70170 | |||
| Ingram Micro CS |
MERAKI MG21 CELLULAR GATEWAY - |
CJ70170 | |||
| Ingram Micro CS |
MERAKI MG21 CELLULAR GATEWAY |
677SX25 | |||
|
CISCO Meraki MG21 - wireless cellular modem - 4G LTE |
STD10202488 | |||
|
Meraki MG21 Cellular Gateway Worldwide |
MG21-HW-WW |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £725.00 |
Description
MG series and Meraki cloud management: a powerful combo
All Meraki devices are managed via the Meraki cloud, with an intuitive browser-based interface. The MG series are self- configuring and managed over the web, and can be rapidly deployed at remote locations without any assistance from end-users. Meraki Cloud services monitor all devices 24x7 and deliver real-time alerts if any devices encounters a problem. Remote diagnostics tools enable real-time troubleshooting through any web browser. New features and enhancements are delivered seamlessly over the web, so you never have to manually download software updates or worry about missing critical security vulnerability patches.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Built-in display | No |
| Mounting | Wall mounting |
| Device type | Cellular network gateway |
| Data network | LTE |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Ethernet LAN features | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Cellular interface | |
| Number of SIM cards | 1 |
| 4G standard | LTE |
| Design | |
| Built-in display | No |
| Mounting | Wall mounting |
| Device type | Cellular network gateway |
| Product colour | White |
| Mobile network | |
| Number of SIM cards | 1 |
| Data network | LTE |
| 4G standard | LTE |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Antenna | |
| Antenna type | Internal |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Output current | 0.35 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 497 g |
| Width | 160.4 mm |
| Depth | 160.4 mm |
| Height | 34.5 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |