Cisco Catalyst WS-C3750G-24WS-S25 network switch Managed Power over Ethernet (PoE)
- Brand: Cisco
- Category:
- SKU: WS-C3750G-24WS-S25
- EAN:
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | Used | £150.00 | ||
| Amazon | Used | £258.12 |
Description
The Cisco Catalyst 3750G Integrated Wireless LAN Controller integrates wireless LAN controller functions into the Cisco Catalyst 3750G Series Switches and delivers improved operating efficiency and WLAN security, mobility and ease of use for business-critical wireless LANs. The Cisco Catalyst 3750G Integrated Wireless LAN Controller delivers centralized security policies, wireless intrusion prevention system (IPS) capabilities, award-winning RF management, QoS, and Layer 3 fast secure roaming for WLANs. As a core component of the Cisco Unified Wireless Network, the Cisco Catalyst 3750G Integrated Wireless LAN Controller provides the control, security, redundancy, and reliability that network managers need to scale and manage their wireless networks as easily as they scale and manage their traditional wired networks.
Using a 32-Gbps stack interconnect, Cisco StackWise technology is designed to respond to network changes of all kinds while maintaining constant high network performance. Cisco StackWise technology unites up to nine Catalyst 3750 switches into a single logical unit via special stack interconnect cables. The stack behaves as a single unit managed by a master switch elected from one of the member switches. Its advanced failover mechanisms create the highest levels of stackable resiliency for hardware and software reliability.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Expansion slots | 2 ( 2 ) x SFP (mini-GBIC) |
| I/O ports | 1x cnsl - 9-pin D-Sub (DB-9) 1x NSD x 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Performance | |
| Stackable | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 209170 h |
| Compatible operating systems | Cisco IOS IP Base |
| Technical details | |
| Stackable | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 209170 h |
| Management features | |
| Switch type | Managed |
| Networking | |
| Networking standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11h,IEEE 802.11i,IEEE 802.1D,IEEE 802.1Q,IEEE 802.1x,IEEE 802.3,IEEE 802.3af,IEEE 802.3u |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 0.1 Gbit/s |
| Security | |
| Security algorithms | LEAP,MD5,PEAP,WPA,WPA2 |
| Protocols | |
| Management protocols | SNMP 1, RMON, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS |
| Switching protocols | Ethernet |
| Data link protocols | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Supported network protocols | TCP/IP, UDP/IP, L2TP, ICMP/IP, IPSec, ARP |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC Class A certified, EN55022, VCCI Class A ITE, EN55024, AS/NZS 60950-1, FCC Part 15, ICES-003 Class A, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, CSA C22.2 No. 60950-1-03 |
| Design | |
| Stackable | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE, FCC Class A certified, EN55022, VCCI Class A ITE, EN55024, AS/NZS 60950-1, FCC Part 15, ICES-003 Class A, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, CSA C22.2 No. 60950-1-03 |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| System requirements | |
| Compatible operating systems | Cisco IOS IP Base |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 254.9 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 9.5 kg |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 445 x 386 x 89 mm |
| Connectivity technology | Wireless |
| Networking features | Ethernet/Fast Ethernet |
| Authentication method | SSH, RADIUS, X.509 |
| Expansion slots | 2 ( 2 ) x SFP (mini-GBIC) |
| I/O ports | 1x cnsl - 9-pin D-Sub (DB-9) 1x NSD x 2 |