Cisco Catalyst WS-C3750G-24TS-S network switch Managed
- Brand: Cisco
- Category:
- SKU: WS-C3750G-24TS-S
- EAN: 5051749144321 0746320805207
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £1,478.06 |
Related Products
Description
Using a 32-Gbps stack interconnect, Cisco StackWise™ technology is designed to respond to network changes of all kinds while maintaining constant high network performance. Cisco StackWise technology unites up to nine Catalyst 3750 switches into a single logical unit via special stack interconnect cables. The stack behaves as a single unit managed by a master switch elected from one of the member switches. Its advanced failover mechanisms create the highest levels of stackable resiliency for hardware and software reliability.
Specifications
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| I/O ports | 24 Ethernet 10/100/1000 ports 4 SFP-based Gigabit Ethernet ports |
| Network | |
| Full duplex | Yes |
| Data transmission | |
| MAC address table | 12000 entries |
| Maximum data transfer rate | 1 Gbit/s |
| Protocols | |
| Management protocols | SNMP, RMON, Telnet |
| Data link protocols | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Design | |
| Stackable | Yes |
| Performance | |
| Internal memory | 128 MB |
| Stackable | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 190 W |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 445 x 295 x 66 mm |
| Connectivity technology | Wired |
| Power requirements | AC 110/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Networking features | IEEE 802.1d Spanning Tree Bridge, IEEE 802.1p LAN Layer 2 QoS/CoS Protocol for Traffic Prioritization, IEEE 802.1Q Virtual LANs (VLAN), IEEE 802.3u 100 Mbps (Fast Ethernet), IEEE 802.3ab 1000 Mbps (Gigabit Ethernet), IEEE 802.3ad Link aggregation, IEEE 802.3z Gigabit Ethernet over fiber standard (1000BaseX), IEEE 802.1w Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) |
| Bundled software | Standard Multilayer Software Image (SMI) |
| I/O ports | 24 Ethernet 10/100/1000 ports 4 SFP-based Gigabit Ethernet ports |
| Acoustic pressure emissions | 42 dB |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 5.7 kg |
| Sound emission | |
| Acoustic pressure emissions | 42 dB |
| Technical details | |
| Stackable | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 128 MB |