Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | Used | £190.45 | ||
| Amazon | New | £3,801.39 | ||
| Amazon | New | £1,769.00 | ||
| Amazon | New | £1,885.00 | ||
| Amazon | New | £1,769.00 | ||
| Amazon | Used | £140.00 | ||
| Amazon | New | £3,801.39 | ||
| Amazon | Used | £190.45 | ||
| Amazon | Used | £124.00 | ||
| Amazon | Used | £140.00 | ||
| Amazon | New | £1,885.00 | ||
| Amazon | Used | £124.00 |
Related Products
Description
Using a 32-Gbps stack interconnect, Cisco StackWise™ technology is designed to respond to network changes of all kinds while maintaining constant high network performance. Cisco StackWise technology unites up to nine Catalyst 3750 switches into a single logical unit via special stack interconnect cables. The stack behaves as a single unit managed by a master switch elected from one of the member switches. Its advanced failover mechanisms create the highest levels of stackable resiliency for hardware and software reliability.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| I/O ports | 24 Ethernet 10/100/1000 ports 4 SFP-based Gigabit Ethernet ports |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Sound emission | |
| Acoustic pressure emissions | 42 dB |
| Performance | |
| Stackable | Yes |
| Internal memory | 128 MB |
| Technical details | |
| Stackable | Yes |
| Management features | |
| Switch type | Managed |
| Network | |
| Full duplex | Yes |
| Data transmission | |
| MAC address table | 12000 entries |
| Maximum data transfer rate | 1 Gbit/s |
| Protocols | |
| Data link protocols | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Memory | |
| Internal memory | 128 MB |
| Design | |
| Stackable | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 190 W |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 5.7 kg |
| Other features | |
| Management platform | SNMP, RMON, Telnet |
| Dimensions (WxDxH) | 445 x 295 x 66 mm |
| Connectivity technology | Wired |
| Power requirements | AC 110/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Networking features | IEEE 802.1d Spanning Tree Bridge, IEEE 802.1p LAN Layer 2 QoS/CoS Protocol for Traffic Prioritization, IEEE 802.1Q Virtual LANs (VLAN), IEEE 802.3u 100 Mbps (Fast Ethernet), IEEE 802.3ab 1000 Mbps (Gigabit Ethernet), IEEE 802.3ad Link aggregation, IEEE 802.3z Gigabit Ethernet over fiber standard (1000BaseX), IEEE 802.1w Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) |
| Bundled software | Enhanced Multilayer Software Image (EMI) |
| I/O ports | 24 Ethernet 10/100/1000 ports 4 SFP-based Gigabit Ethernet ports |
| Acoustic pressure emissions | 42 dB |