Cisco Catalyst 3750E Managed L3 Power over Ethernet (PoE)
- Brand: Cisco
- Category:
- SKU: WS-C3750E-24TD-S
- EAN: 5051749144147 5051964010975
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | Used | £668.14 | ||
| Amazon | Used | £135.00 | ||
| Amazon | Used | £285.67 |
Related Products
Description
Specifications
| Management features | |
|---|---|
| Multicast support | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L3 |
| Performance | |
| Stackable | Yes |
| Technical details | |
| Stackable | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 2 |
| Console port | RS-232 |
| Network | |
| Rate limiting | Yes |
| IP routing | Yes |
| Data transmission | |
| MAC address table | 12000 entries |
| Maximum data transfer rate | 1 Gbit/s |
| Security | |
| Static port security | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Design | |
| Stackable | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 50 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 8.1 kg |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 445 x 460 x 44.5 mm |
| Bandwidth | 64 Gbit/s |
| Packet transfer speed | 6.5 mpps |