Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | Used | £190.00 |
Description
Customers can deploy networkwide intelligent services-such as advanced quality of service (QoS), rate limiting, access control lists (ACLs), multicast management, and high-performance IP routing-while maintaining the simplicity of traditional LAN switching. Available for the Cisco Catalyst 3560 Series at no charge, the Cisco Network Assistant is a centralized management application that simplifies the administration tasks for Cisco switches, routers, and wireless access points. Cisco Network Assistant provides configuration wizards that greatly simplify the implementation of converged networks and intelligent network services.
Features:
- 24 Ethernet 10/100/1000 ports and 4 SFP-based Gigabit Ethernet ports
- 1RU fixed-configuration, multilayer switch
- Enterprise-class intelligent services delivered to the network edge
- IEEE 802.3af and Cisco prestandard Power over Ethernet
- Standard Multilayer Software Image (SMI) installed
- Basic RIP and static routing, upgradable to full dynamic IP routing
Specifications
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| MIB support | Yes |
| Switch layer | L2 |
| Ports & interfaces | |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 24 |
| SFP/SFP+ slots quantity | 4 |
| Copper ethernet cabling technology | 1000Base-T, 100Base-TX, 10Base-T |
| Network | |
| Copper ethernet cabling technology | 1000Base-T, 100Base-TX, 10Base-T |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | No |
| IGMP snooping | Yes |
| Data transmission | |
| MAC address table | 12000 entries |
| Supported data transfer rates | 10/100/1000 Mbps |
| Switching capacity | 32 Gbit/s |
| Store-and-forward | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Maximum data transfer rate | 1 Gbit/s |
| Security | |
| IGMP snooping | Yes |
| DHCP features | DHCP server |
| Protocols | |
| Management protocols | IGMP, RMON, SNMP, Telnet |
| Design | |
| Safety | UL 60950, CAN/CSA C22.2, TUV/GS to EN 60950:2000, CB to IEC 60950, NOM-019-SCFI, CE |
| Product colour | Turquoise |
| Stackable | No |
| Certification | FCC 15 A, EN 55022: 1998 (CISPR22), EN 55024: 1998 (CISPR24), VCCI A, AS/NZS 3548 A, CE, CNS 13438 A, MIC |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 230700 h |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 32 MB |
| Stackable | No |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 65 W |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Other features | |
| Management platform | Cisco IOS CLI, Cisco Network Assistant, SAA |
| Dimensions (WxDxH) | 445 x 378 x 44 mm |
| Power requirements | 100-240 VAC, 3.0-1.5A, 50-60Hz |
| Packet transfer speed | 38.7 Mpps |
| Connectivity LEDs | Yes |
| Acoustic pressure emissions | 42 dB |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 5.4 kg |
| Sound emission | |
| Acoustic pressure emissions | 42 dB |
| Technical details | |
| Product colour | Turquoise |
| Stackable | No |
| Mean time between failures (MTBF) | 230700 h |
| Certificates | |
| Safety | UL 60950, CAN/CSA C22.2, TUV/GS to EN 60950:2000, CB to IEC 60950, NOM-019-SCFI, CE |
| Certification | FCC 15 A, EN 55022: 1998 (CISPR22), EN 55024: 1998 (CISPR24), VCCI A, AS/NZS 3548 A, CE, CNS 13438 A, MIC |
| Memory | |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 32 MB |