Canon Speedlite EL-10 Camcorder flash Black
- Brand: Canon
- Category:
- SKU: 6579C002
- EAN: 8714574687261
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £258.97 | ||
| Amazon | New | £279.00 | ||
| Amazon | New | £249.00 | ||
| Amazon | New | £260.00 | ||
| Amazon | New | £299.00 | ||
| Amazon | New | £329.00 | ||
| Amazon | New | £258.00 | ||
| Amazon | New | £248.99 | ||
| Amazon | New | £258.97 | ||
| Amazon | New | £274.95 | ||
| Amazon | New | £299.00 | ||
| Amazon | New | £491.53 | ||
| Amazon | New | £329.00 |
Related Products
Description
Take your creative ambitions further with Canon’s Speedlite EL-10. Control the light to add depth and emotion to your portraits, with improved camera communication for a quick and easy operation.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Built-in display | Yes |
| Approximate recycling time (min) | 1 s |
| Approximate recycling time (max) | 2.5 s |
| Guide number (ISO 100, set at 35mm zoom) | 40 m |
| Type | Camcorder flash |
| Flash modes | Stroboscopic |
| Product colour | Black |
| Camera brands compatibility | Canon |
| Brand specific flash systems | E-TTL I (Canon), E-TTL II (Canon) |
| Auto Focus (AF) assist beam | Yes |
| Transmission range | 0 - 30 m |
| Power | |
| Number of batteries supported | 4 |
| Battery type | AA |
| Technical details | |
| Built-in display | Yes |
| Approximate recycling time (min) | 1 s |
| Approximate recycling time (max) | 2.5 s |
| Guide number (ISO 100, set at 35mm zoom) | 40 m |
| Type | Camcorder flash |
| Flash modes | Stroboscopic |
| Product colour | Black |
| Camera brands compatibility | Canon |
| Brand specific flash systems | E-TTL I (Canon), E-TTL II (Canon) |
| Auto Focus (AF) assist beam | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 70.6 mm |
| Depth | 98.3 mm |
| Height | 116.3 mm |
| Weight | 287 g |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
| Carrying case | Yes |