Canon MT-26EX-RT Macro Twin Lite Flash
- Brand: Canon
- Category:
- SKU: 2398C006
- EAN: 8714574654652
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £1,073.07 | ||
| Amazon | New | £1,129.00 | ||
| Amazon | New | £1,073.07 | ||
| Amazon | New | £1,139.00 | ||
| Amazon | New | £1,075.47 | ||
| Amazon | New | £1,299.00 | ||
| Amazon | New | £1,069.00 |
Related Products
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Built-in display | Yes |
| Water-resistant | No |
| Dustproof | No |
| Flash exposure compensation | Yes |
| Approximate recycling time | 5.5 s |
| Material | Metal |
| Guide number (ISO 100, set at 35mm zoom) | 26 m |
| Wireless connection | Yes |
| Type | Macro flash |
| Flash modes | Auto, Hi-speed sync, Manual |
| Product colour | Black |
| Camera brands compatibility | Canon |
| Brand specific flash systems | E-TTL I (Canon), E-TTL II (Canon), TTL |
| Auto Focus (AF) assist beam | No |
| Power | |
| Number of batteries supported | 4 |
| Battery type | AA |
| Technical details | |
| Built-in display | Yes |
| Water-resistant | No |
| Dustproof | No |
| Flash exposure compensation | Yes |
| Approximate recycling time | 5.5 s |
| Material | Metal |
| Guide number (ISO 100, set at 35mm zoom) | 26 m |
| Wireless connection | Yes |
| Type | Macro flash |
| Flash modes | Auto, Hi-speed sync, Manual |
| Product colour | Black |
| Camera brands compatibility | Canon |
| Brand specific flash systems | E-TTL I (Canon), E-TTL II (Canon), TTL |
| Auto Focus (AF) assist beam | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 69.5 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 112.5 mm |
| Weight | 570 g |
| Package width | 245 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 155 mm |
| Package weight | 1.29 kg |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package width | 245 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 155 mm |
| Package weight | 1.29 kg |