Canon EOS R5 C MILC Body 45 MP CMOS 8192 x 5464 pixels Black
- Brand: Canon
- Category:
- SKU: 5077C003
- EAN: 4549292184860
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £2,615.00 | ||
| Amazon | New | £2,496.81 |
Related Products
Description
Specifications
| Picture quality | |
|---|---|
| Supported aspect ratios | 3:2 |
| Still image resolution(s) | 8192 x 4320, 4096 x 2160, 2048 x 1080, 7680 x 4320 3840 x 2160, 1920 x 1080 |
| Image stabilizer | Yes |
| Total megapixels | 47.1 MP |
| Image sensor size (W x H) | 36 x 24 mm |
| Image formats supported | JPEG, RAW |
| Maximum image resolution | 8192 x 5464 pixels |
| Sensor type | CMOS |
| Camera type | MILC Body |
| Megapixel (approx.) | 45 MP |
| Lens system | |
| Lens mount interface | Canon RF |
| Focusing | |
| Focus adjustment | Auto/Manual |
| Auto focusing (AF) modes | Continuous Auto Focus, One Shot Focus |
| Auto Focus (AF) object detection | Face |
| Exposure | |
| Light exposure modes | Auto |
| ISO sensitivity (min) | 100 |
| ISO sensitivity (max) | 102400 |
| Shutter | |
| Fastest camera shutter speed | 1/8000 s |
| Slowest camera shutter speed | 30 s |
| Camera shutter type | Electronic, Mechanical |
| Flash | |
| Flash modes | Auto, Manual |
| Video | |
| Video recording | Yes |
| HD type | 8K Ultra HD |
| Video resolutions | 4096 x 2160,8192 x 4320 pixels |
| Video formats supported | H.264, HEVC, MP4, RAW, XF-AVC |
| Maximum video resolution | 8192 x 4320 pixels |
| Audio | |
| Noise reduction | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Voice recording | Yes |
| Audio formats supported | AAC, PCM |
| Memory | |
| Compatible memory cards | CF, SD, SDHC, SDXC |
| Memory slots | 2 |
| Display | |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 8.13 cm (3.2") |
| Touchscreen | Yes |
| Viewfinder | |
| Viewfinder type | Electronic |
| Viewfinder screen size | 0.5" |
| Ports & interfaces | |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| USB connector | USB Type-C |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| HDMI connector type | Micro |
| Microphone in | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| HDMI | Yes |
| Network | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Camera | |
| Product colour | Black |
| Image processor | DIGIC X |
| White balance | Auto, Cloudy, Custom modes, Daylight, Flash, Fluorescent, Shade, Tungsten |
| Scene modes | Landscape, Monochrome, Portrait |
| Shooting modes | Auto, Manual |
| Photo effects | Black&White, Neutral |
| Built-in processor | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Battery | |
| Battery type | LP-E6NH |
| Technical details | |
| Noise reduction | Yes |
| HDMI | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Neck strap included | Yes |
| Image processor | DIGIC X |
| Processor | |
| Built-in processor | Yes |
| Performance | |
| Built-in processor | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 142 mm |
| Depth | 101 mm |
| Height | 111 mm |
| Weight | 680 g |
| Weight (including battery) | 770 g |
| Packaging content | |
| Neck strap included | Yes |
| Battery charger included | Yes |
| Batteries included | Yes |