Brother PT-P710BTH label printer Thermal transfer 180 x 360 DPI 20 mm/sec Wired & Wireless TZe Bluetooth
- Brand: Brother
- Category:
- SKU: PTP710BTHZ1
- EAN: 4977766800037 5715328213609
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
PT-P710BT (PC CONNECTED) - WHIT View on Xvantage |
5838433 | |||
|
PT-P710BT P-Touch Cube Plus Label printer White |
32515J | |||
|
P-TOUCH CUBE LABEL PRINTER |
BA80003 | |||
|
PTP710BTH LABEL & RIBBON PRINTER View on Webshop |
PTP710BTHZ1 | |||
|
P-Touch Cube Plus PT-P710BTH - Label printer - thermal transfer - Roll (2.4 cm) - 180 x 360 dpi - up to 20 mm/sec - USB 2.0, Bluetooth 2.1 EDR - cutter |
PTP710BTHZ1 | |||
|
P-P710H, P-ouch CUE Plus |
PTP710BTHZ1 | |||
|
PT-710BTHZ1 ETIQUETEUSE CONNECT |
PTP710BTHZ1 | |||
|
P-Touch Cube Plus PT-P710BT - |
213513 | |||
| Ingram Micro CS |
PT-P710BT (PC CONNECTED) - WHIT |
5838433 | |||
|
PT-P710BT P-Touch Cube Plus Label printer White |
32515J | |||
|
P-Touch Cube Plus PT-P710BT - label printer - B/W - thermal transfer |
STD10093830 | |||
|
PT-P710BTH - Cube chargable labelprinter |
PTP710BTH | |||
|
P-TOUCH CUBE LABEL PRINTER |
BA80003 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | 11057 hours ago | £105.48 | |
| Amazon | New | 11057 hours ago | £68.67 | |
| Amazon | New | 11057 hours ago | £76.39 | |
| Amazon | New | 11057 hours ago | £112.10 | |
| Amazon | New | 11057 hours ago | £110.58 | |
| Amazon | New | 11057 hours ago | £97.98 | |
| Amazon | New | 11057 hours ago | £86.23 | |
| Amazon | New | 11057 hours ago | £95.60 | |
| Amazon | New | 11057 hours ago | £110.67 | |
| Amazon | New | 11057 hours ago | £73.65 | |
| Amazon | New | 11057 hours ago | £72.80 | |
| Amazon | New | 11057 hours ago | £68.50 | |
| Amazon | New | 11057 hours ago | £68.50 | |
| Amazon | New | 11057 hours ago | £89.33 | |
| Amazon | New | 11057 hours ago | £102.69 | |
| Amazon | New | 11057 hours ago | £69.43 | |
| Amazon | New | 11057 hours ago | £110.68 | |
| Amazon | New | 11057 hours ago | £119.52 | |
| Amazon | New | 11057 hours ago | £82.10 | |
| Amazon | New | 11057 hours ago | £95.12 | |
| Rapid Online - Rapid Electronics Ltd. | Brother PTP710BTHZ1 P-touch CUBE Plus Label Printer for TZe tapes ... | New | £107.26 |
Related Products
Description
Specifications
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum resolution | 180 x 360 DPI |
| Maximum printing width | 2.4 cm |
| Maximum print height | 1.8 cm |
| Printing | |
| Colour | No |
| Print speed | 20 mm/sec |
| Maximum resolution | 180 x 360 DPI |
| Maximum printing width | 2.4 cm |
| Maximum print height | 1.8 cm |
| Print technology | Thermal transfer |
| Display | |
| Display | No |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Paper handling | |
| Maximum label width | 2.4 cm |
| Maximum label length | 0.499 m |
| Autocutter | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth version | 2.1+EDR |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| USB port | Yes |
| Performance | |
| Tape width | 2.4 cm |
| Mobile operating systems supported | Android 4.4, Android 5.0, Android 5.1, Android 6.0, Android 7.0, Android 7.1, Android 7.1.2, iOS, iOS 10.0, iOS 11.0 |
| Tape type | TZe |
| Design | |
| Display | No |
| Product colour | Black |
| Built-in display | No |
| Power | |
| Rechargeable | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Auto power off | Yes |
| Technical details | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Product colour | Black |
| Tape type | TZe |
| Maximum label width | 2.4 cm |
| Maximum label length | 0.499 m |
| Country of origin | China |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 72 pc(s) |
| Tape width | 2.4 cm |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Software | |
| Bundled software | P-touch Editor Version 5 |
| Battery | |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android 4.4, Android 5.0, Android 5.1, Android 6.0, Android 7.0, Android 7.1, Android 7.1.2, iOS, iOS 10.0, iOS 11.0 |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 198 mm |
| Package depth | 98 mm |
| Package height | 210 mm |
| Width | 95 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 210 mm |
| Weight | 806 g |
| Package type | Box |
| Package weight | 1.15 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 198 mm |
| Package depth | 98 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 1.15 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Cables included | USB |
| Bundled software | P-touch Editor Version 5 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 72 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 15.3 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Pallet gross weight | 262.1 kg |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 72 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |