Brocade 8G FC ELWL 25 km 1 Pack network transceiver module Fiber optic SFP+ 1310 nm
- Brand: Brocade
- Category:
- SKU: XBR-000174
- EAN: 0849064012525 0662736012933
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | Used | £171.35 |
Related Products
Description
Brocade transceiver modules undergo rigorous testing and are optimized for Brocade 8Gb products to maximize performance, reduce power consumption, and help ensure the highest availability of mission-critical applications.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Wavelength | 1310 nm |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Duplex system | Full |
| Interface type | SFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Features | |
| Hot-swap | Yes |
| Certification | UL/CSA 60950, CDRH Class 1 EN 60590, EN 60825 Class 1 |
| Power | |
| Input voltage | 3.3 V |
| Certificates | |
| Certification | UL/CSA 60950, CDRH Class 1 EN 60590, EN 60825 Class 1 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Interface type | SFP+ |
| Weight & dimensions | |
| Width | 14.8 mm |
| Depth | 56.7 mm |
| Height | 12.4 mm |
| Technical details | |
| Hot-swap | Yes |
| Wavelength | 1310 nm |
| Duplex system | Full |
| Compliance certificates | RoHS |
| Ports & interfaces | |
| Fiber ports quantity | 1 |