Brady M210 label printer Thermal transfer 203 x 203 DPI 10 mm/sec Wireless
- Brand: BRADY
- Category:
- SKU: M210
- EAN: 0888434559475 5704174969020
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £149.95 | ||
| Amazon | New | £111.60 |
Description
Specifications
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 1.6 cm |
| Printing | |
| Colour | No |
| Print speed | 10 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 1.6 cm |
| Print technology | Thermal transfer |
| Printing characters | 2D barcode |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Memory | |
| Internal memory | 16 MB |
| Paper handling | |
| Maximum label width | 1.91 cm |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Performance | |
| Built-in barcodes | Code 39, Data Matrix, QR Code |
| Internal memory | 16 MB |
| Design | |
| Product colour | Black, Yellow |
| Power | |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| Technical details | |
| Product colour | Black, Yellow |
| Built-in barcodes | Code 39, Data Matrix, QR Code |
| Maximum label width | 1.91 cm |
| Battery | |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 114 mm |
| Depth | 63 mm |
| Height | 241 mm |
| Weight | 750 g |