Bosch GHO 26-82 D Professional Black, Blue, Silver 18000 RPM 710 W
- Brand: Bosch
- Category:
- SKU: 06015A4300
- EAN: 3165140771122
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £247.02 | ||
| Amazon | New | £275.81 | ||
| Amazon | New | £208.29 | ||
| Amazon | New | £208.29 |
Description
Comfortable to use due to chip clearance on both sides and cutting depth adjustment up to 2.6 mm
- Powerful 710 W motor for cutting depths of up to 2.6 mm
- Sturdy, flat aluminium base plate for the best planing results
- Wood chip clearance to left or right, as desired
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Soleplate material | Aluminium |
| Sound pressure level | 84 dB |
| Sound power level | 95 dB |
| Planning width (max) | 8.2 cm |
| Chip thickness (max) | 2.6 mm |
| Idle speed | 18000 RPM |
| Product colour | Black, Blue, Silver |
| Features | |
| Soleplate material | Aluminium |
| Product colour | Black, Blue, Silver |
| Performance | |
| Sound pressure level | 84 dB |
| Sound power level | 95 dB |
| Planning width (max) | 8.2 cm |
| Idle speed | 18000 RPM |
| Sound level uncertainty | 3 dB |
| Vibration level | 8 m/s² |
| Vibration level uncertainty | 1.5 m/s² |
| Power | |
| Power source | AC |
| Input power | 710 W |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 280 mm |
| Height | 170 mm |
| Weight | 2.8 kg |
| Packaging content | |
| Parallel guide | Yes |
| Key(s) included | Yes |
| Dust bag included | Yes |
| Carrying case | Yes |
| Other features | |
| Chip thickness (max) | 2.6 mm |