Billion BiPAC 8800NL R2 wireless router Fast Ethernet Single-band (2.4 GHz) Black, Silver
- Brand: Billion
- Category:
- SKU: 8800NL R2
- EAN: 4719170004737 4719170004959
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £69.99 | ||
| Amazon | New | £69.99 | ||
| Amazon | New | £69.99 |
Description
Specifications
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Ethernet WAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| DSL features | |
| DSL WAN | Yes |
| ADSL2 | Yes |
| ADSL2+ | Yes |
| VDSL2 | Yes |
| Network | |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Management protocols | SNMP v1, v2, MIB-I, MIB-II |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Protocols | |
| DMZ support | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| Supported network protocols | IPv4/IPv6, DDNS, SNTP, DNS, IGMP |
| Management protocols | SNMP v1, v2, MIB-I, MIB-II |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Management features | |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| WPS push button | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Performance | |
| Firmware upgradeable | Yes |
| WAN connection | |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | Yes |
| Wireless LAN features | |
| Top Wi-Fi standard | 802.11g |
| WLAN data transfer rate (max) | 300 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Mobile network | |
| 3G | No |
| 4G | No |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| DC-in jack | Yes |
| Security | |
| System event log | Yes |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WDS, WPA-PSK, WPA2-PSK, WPS |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| IP address filtering | Yes |
| Firewall | Yes |
| DoS attack prevention | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Filtering | Yes |
| Design | |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | Black, Silver |
| Antenna | |
| Antenna design | External |
| Antennas quantity | 2 |
| Features | |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Power | |
| Power source type | AC |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 2 A |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Height | 32.9 mm |
| Depth | 154.5 mm |