Belkin INC016MYBK power adapter/inverter Indoor Black
- Brand: Belkin
- Category:
- SKU: INC016MYBK
- EAN: 0745883864560
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
USB-C CORE GAN POWER ADAPTER UK View on Xvantage |
CJ22611 | |||
|
USB-C CORE GAN ADAPTER UK PLUG 100W View on Webshop |
INC016MYBK | |||
|
USB-C CORE GAN ADAPTER UK PLUG 100W |
INC016MYBK | |||
|
Connect USB-C Core - Power adapter - GaN technology - 100 Watt - PD (USB-C) - black |
INC016MYBK | |||
| Ingram Micro CS |
USB-C CORE GAN POWER ADAPTER UK |
CJ22611 | |||
|
USB-C CORE GAN POWER ADAPTER UK |
STD10214520 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | 907 hours ago | £63.76 | |
| Amazon | New | 907 hours ago | £73.90 | |
| Amazon | New | 907 hours ago | £68.45 | |
| Amazon | New | 907 hours ago | £68.28 | |
| Amazon | New | 907 hours ago | £75.12 | |
| Amazon | New | 907 hours ago | £72.82 | |
| Amazon | New | 907 hours ago | £104.82 | |
| Amazon | New | 907 hours ago | £71.76 | |
| Amazon | New | 907 hours ago | £75.04 | |
| Amazon | New | 907 hours ago | £88.88 |
Description
100W of GaN power.
Features the latest GaN technology for a safe, efficient, and high-powered charge that won’t overheat or over-charge.
Universal USB-C compatibility.
Power your USB-C devices such as MacBook, Windows laptop, Chromebook, Steam Decks, Nintendo Switch, and more.
Compact and portable.
Smaller than standard chargers, you’ll save space while on the go with our adapter that can power all your devices.
Longer power cord and cable management.
A 1.5M USB-C cable and a 1M power cord combine to give you over 2.5M of length to connect where you want. The included cable management strap keeps everything organized.
Smarter and safer by design.
Our charger is protected by a 6-point safety system, tested to protect against overvoltage, overload, over-current, over-temperature, short circuit, and features fire resistant materials.
Environmentally friendly.
Our adapter’s product housing (excluding cable and connector) is made from a minimum of 72% post-consumer recycled content.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Any brand |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Power current type | AC-to-DC |
| Housing material | Plastic |
| Compatibility | MacBooks, Windows, Chromebook, Steam Decks, Nintendo Switch |
| Product colour | Black |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Performance | |
| Brand compatibility | Any brand |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Power current type | AC-to-DC |
| Compatibility | MacBooks, Windows, Chromebook, Steam Decks, Nintendo Switch |
| Design | |
| Cable length | 2.5 m |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Suitable for indoor use | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2.5 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |