Axis 02258-001 body camera Wireless CMOS 1920 x 1080 pixels Black USB 0.1 lx Wi-Fi 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) Bluetooth 4.1
- Brand: Axis
- Category:
- SKU: 02258-001
- EAN: 7331021075436
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
W101 ODY WORN CMER LCK |
02258-001 | |||
|
AXIS W101 BODY WORN CAMERA View on Xvantage |
CE23978 | |||
| Ingram Micro CS |
AXIS W101 BODY WORN CAMERA |
CE23978 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £878.77 |
Description
Specifications
| Camera | |
|---|---|
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Minimum illumination | 0.1 lx |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Viewing angle, horizontal | 141° |
| Sensor type | CMOS |
| Vertical field of view | 82° |
| Camera shutter speed | 1/32000 - 1/25 s |
| Fixed focal length | 2.1 cm |
| Video compression formats | AVC, H.264, MPEG4 |
| Design | |
| Housing colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Performance | |
| Internal storage capacity | 64 GB |
| Features | |
| Internal storage capacity | 64 GB |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Certification | EN 55032 Class B, EN 55035, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class B, ICES-3(B)/NMB-3(B), RCM AS/NZS CISPR 32 Class B EN 300328, EN 301489-1, EN 301489-17, EN 303413, FCC Part 15 Subpart C, RSS-247 IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-2, IEC 60068-2-14, IEC 60068-2-78, IEC/EN 60529 IP67 MIL-STD-810H (Method 501.7, 503.7, 505.7, 509.7, 512.6, 516.8) |
| Video compression formats | AVC, H.264, MPEG4 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 55 °C |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Battery life (max) | 17 h |
| Battery life (story mode) | 12 h |
| Battery capacity | 3600 mAh |
| Weight & dimensions | |
| Width | 68 mm |
| Depth | 27 mm |
| Height | 94 mm |
| Weight | 179 g |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Battery | |
| Battery capacity | 3600 mAh |