AudioCodes Teams RXV81 Video Collaboration Bar (MTRfA)
- Brand: AudioCodes
- Category:
- SKU: TEAMS-RXV81
- EAN:
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
Teams RXV81 Video Collaboration Bar (MTRfA) |
AC81-0147 | |||
|
TEAMS RXV81 VID COLLAB BAR |
75522 | |||
|
Teams RXV81 Video Collaboration Bar (MTRfA) including remote control unit |
TEAMS-RXV81 | |||
|
ems Rxv81 Video |
TEAMS-RXV81 | |||
|
TEAMS RXV81 VIDEO COLLABORATION View on Xvantage |
CL11215 | |||
| Ingram Micro CS |
TEAMS RXV81 VIDEO COLLABORATION |
CL11215 |
Description
Specifications
| Camera | |
|---|---|
| Digital zoom | 5x |
| Horizontal field of view | 110° |
| Noise reduction | Yes |
| PTZ control | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Vertical field of view | 75° |
| Camera type | Single camera |
| Zoom capability | Yes |
| Video | |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@30fps |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Built-in microphone | Yes |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 2.0 Type-C ports quantity | 1 |
| Power | |
| DC input voltage | 12 V |
| Input current | 3 A |
| Power source type | DC |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Echo cancellation | Yes |
| Clear Voice technology | Yes |
| Number of microphone arrays | 6 |
| Audio beamforming | Yes |
| Microphone pick-up range | 4.5 m |
| Protocols | |
| Supported network protocols | TCP/IP (IPv4) |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1x |
| Network | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Supported network protocols | TCP/IP (IPv4) |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1x |
| Performance | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Operating system installed | Android 9.0 |