Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
HD VIDEO USB CAMERA |
70493 | |||
|
HD Video USB Camera |
AC81-0134 | |||
|
Hd Video Us Cmer |
RXVCAM10 | |||
|
RXVCam10 - Webcam - farve - |
474159 | |||
|
HD VIDEO USB CAMERA- View on Xvantage |
CL11173 | |||
| Ingram Micro CS |
HD VIDEO USB CAMERA- |
CL11173 |
Related Products
Description
Specifications
| Video | |
|---|---|
| Video formats supported | H.264, H.265, M-JPEG |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Megapixel (approx.) | 2 MP |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Lens system | |
| Digital zoom | 3x |
| Focal length range | 3.24 mm |
| Minimum illumination | 0.5 lx |
| Camera | |
| Diagonal field of view | 92° |
| Interface | USB 2.0 |
| Viewing angle, horizontal | 85° |
| Viewing angle, vertical | 52° |
| Zoom capability | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Mounting type | Clip/Stand |
| Product colour | Black |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| Power consumption (typical) | 2.5 W |
| Operating voltage | 5 V |
| Performance | |
| Camera HD type | Full HD |
| Diagonal field of view | 92° |
| Digital zoom | 3x |
| Focal length range | 3.24 mm |
| Viewing angle, horizontal | 85° |
| Viewing angle, vertical | 52° |
| Zoom capability | Yes |
| Video formats supported | H.264, H.265, M-JPEG |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 50 dB |
| Power consumption (typical) | 2.5 W |
| Plug and Play | Yes |
| Operating voltage | 5 V |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Minimum illumination | 0.5 lx |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Megapixel (approx.) | 2 MP |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Privacy camera | Yes |
| Auto exposure | Yes |
| Operating current | 0.5 A |
| Fixed focus | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Design | |
| Sensor type | CMOS |
| Interface | USB 2.0 |
| USB powered | Yes |
| Mounting type | Clip/Stand |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.8 m |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 102 mm |
| Depth | 30 mm |
| Height | 46 mm |
| Weight | 150 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 50 dB |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Cable length | 1.8 m |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| USB powered | Yes |