AudioCodes HD Video USB Camera and Portable USB Speaker Bundle 10
- Brand: AudioCodes
- Category:
- SKU: RXVCAM10-B10
- EAN:
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
Hd Video Us Cmer nd |
RXVCAM10-B10 | |||
|
HD VIDEO USB CAMERA AND View on Xvantage |
CL60095 | |||
| Ingram Micro CS |
HD VIDEO USB CAMERA AND |
CL60095 |
Related Products
Description
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Personal video conferencing system |
| Number of persons | 1 person(s) |
| Product colour | Black |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 75 dB |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Number of cameras | 1 |
| Technical details | |
| Product type | Personal video conferencing system |
| Number of persons | 1 person(s) |
| Product colour | Black |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 75 dB |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Number of cameras | 1 |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Video | |
| HD type | Full HD |
| Megapixel (approx.) | 2 MP |
| Digital zoom | 3x |
| Video formats supported | H.264, H.265, M-JPEG |
| Supported graphics resolutions | 160 x 120, 320 x 180, 320 x 240, 432 x 240, 480 x 272, 640 x 360, 640 x 480 (VGA), 800 x 448, 800 x 600 (SVGA), 960 x 540, 960 x 720, 1024 x 576 (WSVGA), 1280 x 720 (HD 720), 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Audio | |
| Microphone pick-up range | 2.5 m |
| Frequency range | 150 - 16000 Hz |
| Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) | 4% |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 1 |
| File formats | |
| Video formats supported | H.264, H.265, M-JPEG |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| AUX in (speaker) | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | No |
| Camera | |
| Sensor type | CMOS |
| Focal length range | 3.24 mm |
| Minimum illumination | 0.5 lx |
| Horizontal field of view | 85° |
| Megapixel (approx.) | 2 MP |
| Digital zoom | 3x |
| Vertical field of view | 52° |
| Diagonal field of view | 92° |
| Camera type | Single camera |
| Zoom capability | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Privacy camera | Yes |
| Display | |
| Viewing angle, vertical | 52° |
| Viewing angle, horizontal | 85° |
| Microphone | |
| Microphone sensitivity | 38 dB |
| Microphone frequency | 150 - 8000 Hz |
| Microphone colour | Black |
| Sound pressure level (max) | 65 dB |
| Number of microphone arrays | 6 |
| Features | |
| Mounting type | Clip/Stand |
| Computer system | |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Power | |
| DC input voltage | 5 V |
| Current | 2 A |
| Power consumption (typical) | 2.5 W |
| Power source type | Battery, USB |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2200 mAh |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Weight & dimensions | |
| Speaker dimensions (WxDxH) | 120 x 120 x 35.2 mm |
| Camera dimensions (WxDxH) | 102 x 30 x 46 mm |
| Camera weight | 150 g |
| Speaker weight | 395 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Packaging content | Bluetooth USB Dongle |
| Cables included | USB Type-C |