Amazon Echo Dot Kids (5.Gen)
- Brand: AMAZON
- Category:
- SKU: B09L5BG1RF
- EAN: 0840268915742
Offer details
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Virtual assistant | Amazon Alexa |
| Shape | Spheric |
| Product colour | Multicolour |
| Built-in display | No |
| Display diagonal | 0 mm (0") |
| Touchscreen | No |
| Built-in camera | No |
| Voice control | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, Fire OS |
| Languages support | German, English, Spanish, French, Italian |
| Performance | |
| Built-in display | No |
| Display diagonal | 0 mm (0") |
| Touchscreen | No |
| Built-in camera | No |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 1 |
| Driver diameter | 4.4 cm |
| Built-in microphone | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP |
| Weight & dimensions | |
| Width | 100 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 89 mm |
| Weight | 340 g |
| Packaging data | |
| Package width | 156 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package weight | 520 g |
| Package height | 98 mm |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Quick start guide | Yes |