AddOn Networks SFP-10G-LR-AO network transceiver module Fiber optic 10000 Mbit/s SFP+ 1310 nm
- Brand: AddOn Networks
- Category:
- SKU: SFP-10G-LR-AO
- EAN: 0821455018590 8214550185908 08 ...0185908 0821455273760more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
Cisco SFP 10G LR Compatible TAA Compliant 10GBase LR SFP+ Transceiver (SMF 1310nm 10km LC DOM) |
SFP-10G-LR-AO | |||
|
Cisco SFP-10G-LR Compatible TAA 10GBase-LR SFP+ Transceiver (SMF; 1310nm; 10km; LC; DOM) |
SFP-10G-LR-AO | |||
|
CISCO SFP-10G-LR COMP XCVR View on Xvantage |
4F30040 | |||
|
AddOn Cisco SFP-10G-LR Compatible SFP+ Transceiver - SFP+ transceiver module - 10GbE - 10GBase-LR - 1310 nm - for P/N: C8375-E-G2, N9K-C9348-FX3-B24C, NC57C3-MOD-P-SYS, NC57C3-MODS-P-SYS View on InTouch |
5250254 | |||
| Ingram Micro CS |
CISCO SFP-10G-LR COMP XCVR |
4F30040 | |||
|
Cisco SFP-10G-LR Transceiver Compliant 10GBase-LR |
SFP-10G-LR-AO | |||
|
AddOn Cisco SFP-10G-LR Compatible SFP+ Transceiver - SFP+ transceiver module - 10 Gig |
STD10007962 | |||
|
Cisco SFP 10G LR Compatible TAA Compliant 10GBase LR SFP+ Transceiver (SMF 1310nm 10km LC DOM) |
SFP-10G-LR-AO |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £122.30 | ||
| Amazon | New | £115.54 | ||
| Amazon | New | £170.31 | ||
| Amazon | New | £178.31 | ||
| Amazon | New | £123.40 | ||
| Amazon | New | £125.14 | ||
| Amazon | New | £119.06 | ||
| Amazon | New | £123.13 | ||
| Amazon | New | £111.41 | ||
| Amazon | New | £145.00 |
Description
Whether it’s for Cisco, HP, Nortel, Juniper, or most any other major networking equipment manufacturer, we have an AddOn component that meets your needs.
Specifications
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Technical details | |
| Hot-swap | Yes |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Compatible products | Cisco Nexus 5000, Cisco Nexus 7000 |
| Ports & interfaces | |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Performance | |
| Hot-swap | Yes |
| Compatible products | Cisco Nexus 5000, Cisco Nexus 7000 |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Features | |
| Hot-swap | Yes |
| Compatible products | Cisco Nexus 5000, Cisco Nexus 7000 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 13.2 mm |
| Depth | 55.4 mm |
| Height | 8.4 mm |
| Weight | 75.1 g |