ATEN True 4K HDMI / USB HDBaseT 3.0 Transceiver
- Brand: ATEN
- Category:
- SKU: VE1843-AT-G
- EAN:
Offer details
Related Products
Description
One Unit, Two Configurations
VE1843 integrates the functions of a transmitter and a receiver into one unit for users to easily set it to the direction (Tx / Rx) required and enjoy more flexible deployment with video matrix switches, splitters, and more.
Uncompressed True 4K HDMI with HDR @100m
Delivering uncompressed True 4K @ 60Hz 4:4:4 HDMI with HDR up to 100m/328ft over a Cat 6A cable with no latency, VE1843 offers superior video quality even when output devices are located far away.
One Cable to Transmit It All
Streamline complex installation and enjoy multi-signal control by using a Cat 6A cable to extend signals including high-quality video, audio, IR, RS-232, Gigabit Ethernet, and USB 2.0 for remotely located equipment management.
HDMI Audio Embedding & De-embedding
VE1843 comes with HDMI audio embedding / de-embedding functions, enabling users to easily embed a separate audio source to video content for applications such as training and education, or de-embed an audio signal from HDMI input source and output to an amplifier or speaker for enhanced sound quality.
Tailored Fanless Fin Heat Sink Enclosure
VE1843 prevents overheating and fan malfunctions, which will shut down operation, ensuring efficient thermal dissipation and non-stop signal transmission, while improving durability.
User-Focused Design in Every Detail
The design of VE1843 elevates its ease-of-use, including the self-explanatory labeling for intuitive port recognition, the built-in brackets for easy mounting, the LED lights for quick diagnosis, and a dedicated space on the front for writing labels to help device recognition / management.
Applications
VE1843 is ideal for small / mid-sized video presentation in conference rooms, public areas, and other applications where high-quality signal transmission across up to 100m/328ft is needed.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Material | Metal |
| HDCP | Yes |
| 3D | Yes |
| Impedance | 100 Ω |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Type | AV repeater |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Cable types supported | Cat6a |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA), 720 x 400, 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 800 (WXGA), 1400 x 1050 (SXGA+), 1400 x 900, 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA), 3840 x 2160, 4096 x 2160 |
| LED indicators | Yes |
| Bandwidth | 600 MHz |
| Bandwidth | 18 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Rubber feet | Yes |
| Front panel control (TX) | Yes |
| Front panel control (RX) | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| Infrared (IR) frequency range | 30 - 56 kHz |
| Technical details | |
| Material | Metal |
| HDCP | Yes |
| 3D | Yes |
| Impedance | 100 Ω |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Ethernet LAN | Yes |
| Type | AV repeater |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Cable types supported | Cat6a |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA), 720 x 400, 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 800 (WXGA), 1400 x 1050 (SXGA+), 1400 x 900, 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA), 3840 x 2160, 4096 x 2160 |
| Bandwidth | 600 MHz |
| Bandwidth | 18 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| Country of origin | Taiwan |
| Master (outer) case net weight | 5.87 kg |
| Package volume | 5663.37 cm³ |
| Ports & interfaces | |
| Remote (IR) input | 1 |
| HDBaseT port | Yes |
| USB ports quantity | 2 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Serial interface type | RS-232 |
| USB version | 2.0 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-B |
| Ethernet LAN | Yes |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RJ-45 output ports | 1 |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| Audio output | 1 |
| Audio input | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150.9 mm |
| Package depth | 265 mm |
| Height | 30 mm |
| Depth | 171.5 mm |
| Package width | 95 mm |
| Package height | 220 mm |
| Weight | 640 g |
| Package weight | 1.4 kg |
| Packaging data | |
| Package depth | 265 mm |
| Package width | 95 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 1.4 kg |
| Packaging content | |
| IR receiver included | Yes |
| Cables included | USB |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |
| IR emitter included | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 232 mm |
| Master (outer) case length | 500 mm |
| Master (outer) case height | 283 mm |
| Master (outer) case gross weight | 7.55 kg |
| Master (outer) case volume | 32847.54 cm³ |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 5.87 kg |