ATEN True 4K HDMI Repeater with Audio Embedder and De-Embedder
- Brand: ATEN
- Category:
- SKU: VC882-AT-G
- EAN:
Offer details
Related Products
Description
In terms of the audio aspect, the VC882 works with versatile pass-through of HDMI audio formats – LPCM2.0, Dolby Digital 2.0, Dolby Digital 5.1 and DTS Digital 5.1. The VC882 also supports ARC function which eliminates the need of bulky cable setups when connecting an AV receiver, or a home theater system to a TV. When it comes to the video aspect, the VC882 supports True 4K (4096 x 2160 @ 60Hz 4:4:4) in HDR10, HDR10+, Dolby Vision and Hybrid Log-Gamma (HLG) formats to provide staggeringly crisp images. It is HDCP 2.2-compliant for content protection. The compact enclosure design, True 4K signal transmission, and embedding / de-embedding capability have made the VC882 ideal for training and conference rooms, video production, and home theater installations.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Material | Metal |
| HDCP | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Impedance | 100 Ω |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Type | AV repeater |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Maximum transfer distance | 5 m |
| Supported graphics resolutions | 4096 x 2160 |
| LED indicators | Power |
| Bandwidth | 600 MHz |
| Bandwidth | 18 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| HDCP version | 2.2 |
| Technical details | |
| Material | Metal |
| HDCP | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Impedance | 100 Ω |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Type | AV repeater |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Maximum transfer distance | 5 m |
| Supported graphics resolutions | 4096 x 2160 |
| Bandwidth | 600 MHz |
| Bandwidth | 18 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| Country of origin | Taiwan |
| Master (outer) case net weight | 3.92 kg |
| Package volume | 2265.35 cm³ |
| Ports & interfaces | |
| USB ports quantity | 1 |
| USB connector type | Micro-USB |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Audio output | 3-pin terminal |
| Audio input | 3-pin terminal |
| DC-in jack | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Digital audio coaxial in | 1 |
| Digital audio coaxial out | 1 |
| Power | |
| External power adapter | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Power |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 82.2 mm |
| Package depth | 239 mm |
| Height | 25 mm |
| Depth | 122.2 mm |
| Package width | 59 mm |
| Package height | 160 mm |
| Weight | 240 g |
| Package weight | 970 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 239 mm |
| Package width | 59 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 970 g |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 250 mm |
| Master (outer) case length | 325 mm |
| Master (outer) case height | 175 mm |
| Master (outer) case gross weight | 4.62 kg |
| Master (outer) case volume | 14158.42 cm³ |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 3.92 kg |