ATEN HDMI HDBaseT-Lite Transmitter with EU Wall Plate / PoH
- Brand: ATEN
- Category:
- SKU: VE1801AEUT-AT-G
- EAN: 4710469340567 5715063145692
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £326.13 | ||
| Amazon | New | £327.44 |
Related Products
Description
The VE1801AEUT can be easily mounted in a 1-gang junction box with EU wall plate, concealing bulky cable setups and presenting needed information in sight. In addition, with built-in PoH (Power over HDBaseT) function, the VE1801AEUT receives power supply from a connected PoH PSE supported receiver and streamlines complex power line deployment.
Expanding on previous models by the share function, the VE1801AEUT can remotely switch source when connecting to a compatible receiver, e.g., VP1421, bringing users for more convenient AV extension. This compact transmitter provides a neat and simple installation on walls or tables, enabling users to elegantly immerse their AV applications into any environment. Therefore, the VE1801AEUT is ideal for use in meeting rooms, digital educational environments or any application requiring stable high-quality transmission and effortless installation.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Material | Metal |
| HDCP | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Consumer Electronics Control (CEC) support | Yes |
| 3D | Yes |
| Impedance | 100 Ω |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Type | AV transmitter |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Cable types supported | Cat5e, Cat6, Cat6a |
| Maximum transfer distance | 70 m |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080), 3840 x 2160, 4096 x 2160 |
| Bandwidth | 340 MHz |
| Bandwidth | 10.2 Gbit/s |
| Product colour | White |
| HDCP version | 2.2 |
| Technical details | |
| Material | Metal |
| HDCP | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Consumer Electronics Control (CEC) support | Yes |
| 3D | Yes |
| Impedance | 100 Ω |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Type | AV transmitter |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Cable types supported | Cat5e, Cat6, Cat6a |
| Maximum transfer distance | 70 m |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080), 3840 x 2160, 4096 x 2160 |
| Bandwidth | 340 MHz |
| Bandwidth | 10.2 Gbit/s |
| Product colour | White |
| Connectivity technology | Wired |
| Country of origin | Taiwan |
| Master (outer) case net weight | 1.85 kg |
| Package volume | 2265.35 cm³ |
| Ports & interfaces | |
| HDBaseT port | Yes |
| Serial interface type | RS-232 |
| RJ-45 output ports | 1 |
| HDMI in | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
| Power consumption (max) | 4 W |
| Power consumption (typical) | 3.26 W |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 44.4 mm |
| Package depth | 239 mm |
| Height | 50 mm |
| Depth | 68.6 mm |
| Package width | 59 mm |
| Package height | 160 mm |
| Weight | 200 g |
| Package weight | 590 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 239 mm |
| Package width | 59 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 590 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 250 mm |
| Master (outer) case length | 325 mm |
| Master (outer) case height | 175 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.79 kg |
| Master (outer) case volume | 14158.42 cm³ |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 1.85 kg |