AG Neovo DR-17G computer monitor 43.2 cm (17") 1280 x 1024 pixels SVGA LED White
- Brand: AG Neovo
- Category:
- SKU: DR-17G
- EAN: 4710739595925 0190695002523
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £944.58 | ||
| Amazon | New | £558.54 |
Related Products
Description
The AG Neovo DR-17G is a 17-inch dental monitor that features a quick switch to X-ray illuminator mode for dental X-ray film viewing without using another X-ray view box. With advanced gamma correction, black-level alignment adjustability, and high contrast ratio, the dentists can verify the patient’s condition of teeth, jaw placement, and facial bone before dental treatment. The NeoV™ Optical Hard Glass Screen and white metal casing design meet an array of medical level cleaning requirements, allowing dental professionals to clean and sanitise the monitors.
Easy Clean and Robust Protection
The special design of NeoV™ Optical Hard Glass, front-sided IP22 compliance, and white metal casing prevent dust and waterproof for easy clean and robust protection.
Quick Switch to X-ray Viewing Mode
The DR-17G 17-inch dental monitor integrates hotkey operation to switch X-ray viewing mode without using another X-ray view box
DC 24V Medical-grade Power Adapter for A Longer Distance Connection
Designed with DC 24V power supply, it is
ideal for long-distance (up to 5 meters) cable management
between dental equipment and displays. The medical power supply with IEC / EN60601-1 certified ensures safety, performance, and reliable operation in any professional medical environment.
PiP/PbP Support
Enhance work efficiency with PiP/PbP support for multitasking
Specifications
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 5:4 |
| HD type | SVGA |
| Display technology | LED |
| Viewing angle, horizontal | 170° |
| Viewing angle, vertical | 160° |
| Pixel pitch | 0.264 x 0.264 mm |
| Digital horizontal frequency | 24 - 83 kHz |
| Digital vertical frequency | 50 - 75 Hz |
| Display resolution | 1280 x 1024 pixels |
| Response time | 3 ms |
| Display diagonal | 43.2 cm (17") |
| Contrast ratio (typical) | 20000000:1 |
| Surface hardness | 9H |
| NTSC coverage (typical) | 72% |
| Touchscreen | No |
| Panel type | TN |
| Colour gamut standard | NTSC |
| Management features | |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| Power | |
| Power cable length | 5 m |
| Power supply type | External |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 13 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Input current | 2.71 A |
| AC adapter output voltage | 24 V |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 13 kWh |
| Design | |
| Market positioning | Medical |
| Product colour | White |
| International Protection (IP) code | IP22 |
| Housing material | Metal |
| Glass thickness | 3 mm |
| Protection features | Dust resistant, Waterproof |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | No |
| DVI port | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Composite video in | 2 |
| S-Video inputs quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Composite video out | 2 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| PC Audio in | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 1 |
| Audio RCA outputs | 1 |
| Audio RCA inputs | 1 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 361.9 mm |
| Depth (without stand) | 64.5 mm |
| Width (without stand) | 409.4 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | White |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Low Voltage Directive (LVD), REACH, RoHS, UKCA, WEEE |
| Power supply type | External |
| Weight (with stand) | 6.1 kg |
| Transmission rate | 97% |
| Surface hardness | 9H |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Tilt angle range | 0 - 22° |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| X-ray film viewing mode | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Picture-by-Picture (PbP) | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 361.9 mm |
| Depth (without stand) | 64.5 mm |
| Width (without stand) | 409.4 mm |
| Width (with stand) | 409.4 mm |
| Depth (with stand) | 175 mm |
| Height (with stand) | 398.2 mm |
| Weight (with stand) | 6.1 kg |
| Weight (without stand) | 5.4 kg |
| Package width | 506 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 506 mm |
| Package weight | 8.1 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 506 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 506 mm |
| Package weight | 8.1 kg |
| Warranty card | Yes |
| Power cable length | 5 m |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, Audio (3.5mm), VGA |
| Packaging content | |
| Power cable length | 5 m |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, Audio (3.5mm), VGA |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| Transmission rate | 97% |
| Picture-by-Picture (PbP) | Yes |
| International Protection (IP) code | IP22 |
| Protection features | Dust resistant, Waterproof |
| Compliance certificates | CE, Low Voltage Directive (LVD), REACH, RoHS, UKCA, WEEE |
| Optical drive player software | Y, 1 |
| Height (without stand) | 361.9 mm |
| Depth (without stand) | 64.5 mm |
| Width (without stand) | 409.4 mm |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI | Yes |
| Surface hardness | 9H |
| Power supply type | External |
| Power cable length | 5 m |
| Touchscreen | No |